Tur Dönemini Seçiniz
 
Tur Kategorisi Seçiniz
Gezi Takvimi İçin Tıklayın
>>> Tur Takvimi <<<
Şehir Belde Yada Otel İsmi Yazarak Arama Yapınız...
Giriş Tarihi...
Çıkış Tarihi...
Fiyat Aralığı
Yetişkin Sayısı
1.Çocuk Yaşı
2.Çocuk Yaşı

İstanbul Adalar Turu

Arkadaşlarınızla Paylaşın
İstanbul Adalar Turu
Tur Adı: İstanbul Adalar Turu
Açıklama: Nostaljik Ada vapurlarını kullanarak gezeceğimiz turumuza geç kalmadan kayıt yaptırın. Farklı bir pazar geçirmek isteyen misafirlerimizi Büyükada - Burgazada - Kınalıada Turumuza bekleriz...
Ulaşım: Lüks Otobüslerle Konforlu Seyahat
En Uygun Fiyat İçin Turunuzu Hesaplayın
Kalkış Tarihi Kişi Sayısı 1. Çocuk Yaşı 2. Çocuk Yaşı  
475.00 TL
KİŞİ | GECE
'dan başlayan
fiyatlar
Tatilinize özel fiyatlar için yukarıda istenilen bilgileri girerek arama yapın.

TANITIM

Farklı bir pazar geçirmek isteyen misafirlerimizi Büyükada-Burgazada-Kınalıada Turumuza bekleriz...
NOT : Programlarımızda Nostalji Olması Açısından Ada Vapurlarını Kullanmaktayız.


TUR PROGRAM


02:45 Espark İnci Börek ve 03:00 Atatürk Bulvarı Migros'tan Hareketle İstanbul istikametinde yola çıkıyoruz.Pamukova'da Bulunan Tuna Tan Dinlenme Tesislerinde Serpme Kahvaltımızı Alıyoruz.Ardından tekrar araçlarımıza biniyoruz ve hareket ediyoruz.İstanbul'a ulaştığımızda vakit kaybetmeden gezimizin başlayacağı Kadıköy Vapur İskelesi'e geçiyoruz. İlk durağımız Prens Adalarının İstanbul'a en yakını ve yunanca adı Proti olan Kınalıada.Kınalı Ada'ya Ulaştıktan Sonra Programımıza Başlıyoruz.Limanın Hemen Karşısında Olan Sirakyan İkiz Evlerini Görüyoruz ve Ardından Halk Tarafından Yaptırılan Değişik Mimari'de ki Cami Görülüyor,Bizans İmparatoru Romen Diyojenin sürgün yeri olan adada, adalardaki tek ermeni klisesi olan Surp Krikor Lusavoriç Klisesini ziyaret ediyoruz.Ada Turumuza Başlayarak Yüksek Tepe'de Bulunan Manastır'a Ziyarete Çıkıyoruz.İstanbul manzaralı bu yüksek rakımlı adada ilk çevre gezimizi gerçekleştiriyoruz. Ada hakkında blgiler aldıktan sonra da ikinci durağımız olan yunanca adı Antigoni olan Burgazada istikametinde vapura biniyoruz. Burgazada'ya indikten sonra  aslı Bizans dönemine dayanan , 1597 yılında Patrik Meletios Pigas tarafından yeniden kurulan Hristos Rum & Ortodoks Kilisesi geziyoruz.Ardından hayatının bir bölümünü burgazada'da geçiren çağdaş türk edebiyatının önemli yazarlarından Sait Faik Abasıyanık'ın Darüşşafaka tarafından onarılıp müzeye çevrilen evini geziyoruz.Bu ziyaretimizin ardından bir başka kilise ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz ve Aya yani kilisesine geçiyoruz.Burgazada da ki gezilecek yerleri bitirdikten sonra vapur iskelesine geçiyoruz ve son adamıza yani Büyükada'ya geçiyoruz. Büyükada da ilk önce rehberimizin anlatımlarını dinleyerek ardından serbest süremize geçiyoruz.Hristiyanlar tarafından iki Hac noktasından biri sayılan Saint George adına yapılan ve Ortadoks kilisesinin otoritesi sayılan Başpiskoposluğun Türkiye'de kabul ettiği kilise  olma özelliği taşıyan Aya Yorgi Kilisesi ve manastırını ziyaret edebilirsiniz.Yine Dünyanın en büyük ahşap yapısı olduğu iddaa edilen 1898-1899 yıllarında Fransız bir şirket tarafından otel olarak inşa ettirilen ve 1960'lı yıllarda kapatılan Rum Yetimhanesini gezebilirsiniz.Dileyen Misafirlerimiz Bisiklet ve Akülü araç kiralayarak Ada Turu Yapabilir.Serbest zamanın ardından akşam saatlerine doğru tekrar vapur iskelesine geçiyoruz ve Kadıköy iskelesinde inip otobüsümüze biniyoruz.Ardından Eskişehir istikametinde yola çıkıyoruz. Yolda vereceğimiz molaların ardından Eskişehir'e varıyoruz ve bir sonraki MEVSİM TURİZM organizasyonunda görüşmek üzere sizlerle vedalaşıyoruz.   

FİYATLAR


Tarih İki Kişilik Odada
Kişi Başı
Tek Kişi Ek Yatak1. Çocuk
02.10.2022475.00 TL475.00 TL 475.00 TL0 - 3 Yaş Ücretsiz
4 - 12 Yaş 475.00 TL
09.10.2022475.00 TL475.00 TL 475.00 TL0 - 3 Yaş Ücretsiz
4 - 12 Yaş 475.00 TL
16.10.2022475.00 TL475.00 TL 475.00 TL0 - 3 Yaş Ücretsiz
4 - 12 Yaş 475.00 TL
23.10.2022475.00 TL475.00 TL 475.00 TL0 - 3 Yaş Ücretsiz
4 - 12 Yaş 475.00 TL
29.10.2022475.00 TL475.00 TL 475.00 TL0 - 3 Yaş Ücretsiz
4 - 12 Yaş 475.00 TL
30.10.2022475.00 TL475.00 TL 475.00 TL0 - 3 Yaş Ücretsiz
4 - 12 Yaş 475.00 TL


FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER
 
FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

Lüks Araclarla Ulasım
Serpme Kahvaltı ( Tuna Tan Tesisleri  / Kahvaltı Tabağı + Çay )
Araç içi Su İkramı
Mevsim Tour Rehbelik Hizmetleri

 

Öğle - Akşam Yemekleri
Vapur Ücreti ( 100 tl - toplam 4 sefer için )
Müze Giriş ücretleri

Tüm Hareket Tarihleri

02, 09, 16, 23, 29, 30 Ekim
Burgaz Adası, Burgazada ya da Burgaz (Yunanca: Αντιγόνη - Antigoni), İstanbul'daki Prens Adaları'nın büyüklük olarak üçüncüsü, aynı zamanda Adalar ilçesinin bir mahallesi. Yuvarlak biçimdedir ve genişliği yaklaşık 2 kilometredir. Ada üzerindeki tek tepe Bayrak Tepe'dir. Ada (bir kısmı 2003'te yanmış olan) bir kızılçam ormanıyla kaplıdır.

Büyük İskender'in generali, Demetrios'un babası olan Antigone buraya büyük bir kale yaptırmıştır. Ada önce onun adıyla anılmış, sonra Yunanca kale/burç anlamına gelen Burgaz (Pyrgos) adını almıştır. Ortodoks kilisesinin en saygın patriklerinden Metodios'un ikonakırıcılar tarafından adadaki bir mahzende yedi yıl hapsedildiği söylenmektedir. Bugün bu mahzenin üzerinde Ayios İoannis Kilisesi bulunmaktadır. Evliya Çelebi'nin 17.yy'da yazdığnıa göre, ada halkı Rumlardan çok az sayıda da Yahudi ve Ermenilerden oluşmaktadır.

En az 1 kilometre genişliğindeki boğaz Heybeliada'yı Burgaz (Antigoni) Adası'ndan ayırır. Antikçağ yazarları bu adaya Erebinthus, Bizanslı yazarlar ise Therebintos ya da Panormos adını vermişlerdir.

Çağdaş Türk edebiyatının önemli yazarlarından hikâyeci Sait Faik Abasıyanık, hayatının bir bölümünü burada geçirmiştir. Burgaz Adası ve diğer İstanbul Adaları, hikâyelerinde önemli yer tutmuştur. Abasıyanık'ın Burgaz'daki evi, Sait Faik Müzesi adıyla müze haline getirilmiştir.

Burgaz Adası; ağaçlarla kaplı olan Heybeliada ve Kaşık Adası'na baktığı için manzara açısından avantajlıdır. Ada; çam ormanları, sahilleri ve zarif ahşap köşkleriyle de İstanbul'un sevilen bir köşesidir. Güzel ahşap köşklerın en çok saklandığı yerler sahil ve tepenin Kaşıkadası ile Heybeliada'ya bakan eteğindeki sokaklardır. Adanın eski plajına, iskelede vapurdan inildikten sonra sola dönülüp sahil takip edilerek ulaşılır. Bura doğu yönünde ucunda fener bulunan bir bir burun vardır. Günbatımıyla manzarasıyla meşhur olan Kalpazankaya mevkii adanın batı yönündedir. Türkiye'deki ilk kalp paranın burada basıldığı söylenmektedir. 176 m yükseklikteki Bayrak Tepe, adanın güney kıyısından yükselen dik bir yamacın üstündedir. "Hristos Manastırı" bu tepede bulunmaktadır.

1928'de kurulan Burgaz Adası Sanatoryumu, Türkiye'nin en eski sanatoryumlarından biridir.

İstanbul'daki Rumların nüfusunun azalmasıyla birlikte, adadaki Rumların sayısı da azalmıştır. Buna karşılık, adada İstanbullu Yahudilerin sayısı artmıştır ve adanın nüfusunun büyük bir oranını Türkler oluşturmaktadır. Adanın sol yamacındaki Avusturya Lisesi'ne ait binalarda ise Avusturyalı rahip ve rahibeler yaşamaktadır.

Burgaz'da 6 Ekim 2003 büyük bir orman yangını çıkmıştır. Şiddetli lodosla nedeniyle bu yangında önemli miktarda ağaç yanmıştır. Adalıların ve itfaiyenin havadan ve karadan yaptıkları söndürme çalışmaları sonucu, yangın ertesi gün söndürülmüştür. Yangından sadece on gün sonra 450 dönüm arazi üzerinde başlatılan orman yeşertme çalışmalarına İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, Adalar Belediyesi, sivil toplum örgütleri ve ada halkı katılmıştır. Çalışmalardan büyük ölçüde olumlu sonuç alınmıştır.

Büyükada
, Prens Adaları olarak da bilinen İstanbul açıklarındaki adaların en büyüğüdür. Eski Yunanca adı Prinkipos'tur (Πρίγκηπος). Prinkipos Yunancada "Prens" anlamına gelmektedir.

1930 yılında Karacabey mevkiindeki Rum Ortodoks mezarlığı yakınında bulunan ve Büyük İskender'in babası Makedonya kralı II. Filip'e ait altın sikkeleri ihtiva eden Büyükada Definesi, adanın tarihine ilişkin en eski bulgudur. Hepsi 207 altın sikkeden ibaret olan define şu anda İstanbul Arkeoloji Müzesi'ndedir. Diğer Prens Adaları gibi Büyükada da Bizans döneminde sürgün yeri olarak kullanılmıştır. Adalar, Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul'un Fethi'nden bir ay önce alınmıştır.

I. Dünya Savaşı ve Cumhuriyet sonrasında Rum halkını kaybeden Büyükada’daki canlılık 1930’lara kadar büyük ölçüde kaybolmuştur. Ancak, 1940’lı yıllara doğru, Cumhuriyet dönemi devlet ileri gelenlerinin ve yüksek bürokrasinin, varlıklı kesimlerin rağbet ettiği bir sayfiye yeri olma özelliğini yeniden kazanmıştır. Büyükada, bu dönemde yeni köşklerle, özenli ve zevkli yapılarla süslenmiş, İstanbul halkının günlük gezinti yerlerinin de başında yer almıştır. Adanın Kuzey-Güney doğrultusuna dik olarak çıkan Dil Burnu’nun iki yanındaki Yörük Ali ve Nizam Plajları, Luna Park, Aşıklar, Viranbağ kır gazinoları, korulukları, biri iskeleden başlayıp adanın tüm çevresini dolaşan büyük tur, diğeri Araba Meydanı’ndan başlayıp Dil’den, Aşıklar Kır Gazinosu’ndan Lunapark’a oradan da Maden’e geçerek binildiği noktaya dönülen küçük tur olmak üzere araba turları, Luna Park meydanındaki süslü eşeklerle yapılan geziler Büyükada gezilerinin başlıca eğlenceleri haline gelmiştir.

Kınalıada, Prens Adaları diye bilinen ada topluluğunun meskûn olanlarının içinde İstanbul’a en yakın adadır. Belki de bu yüzden, Bizans döneminde ada sürgünlerinin çoğu buraya getirilmiştir. Bu sürgünlerin en önemlisi Romen Diyojen’dir. Eski adı Proti'dir.

En çıplak adalardan biridir, en az ağaç bu adada görülür. Adı, demir ve bakır madenlerinin etkisiyle kızılımtırak olan toprağının renginden gelir. Tarihi dokusu da çok fakirdir. Adalar’daki tek Ermeni Kilisesi Surp Krikor Lusavoriç'tir. Manastır Tepesi diye bilinen yerde de Rum Ortodoks Hıristos Manastırı vardır. Ada betonlaşmayla adeta İstanbul'un küçük bir kopyası haline geldi.

FOTOĞRAF GALERİSİ

YORUMLAR

Tur Hakkında Düşünceleriniz

Ad Soyad
Mesajınız
(En çok 500 karakter)

karakter kaldı
Doğrulama Kodu